Trudno jednoznacznie stwierdzić ile powinno trwać całkowite ładowanie akumulatora. Czas ładowania baterii jest różny i zależy od wielu zmiennych.
Co wpływa na czas ładowania akumulatora?
- Natężenie prądu– nie powinno przekraczać 10% pojemności akumulatora. Im niższe napięcie, tym dłuższy czas ładowania.
- Pojemność akumulatora – większy akumulator wymaga więcej czasu.
- Stopień rozładowania akumulatora – jeśli nie ładowaliśmy go regularnie i akumulator rozładował się całkowicie to czas ładowania będzie dłuższy.
- Temperatura otoczenia – im niższa, tym mniejsza pojemność i sprawność akumulatora, dlatego warto ładować baterię w temperaturze powyżej 0oC, a najlepiej pokojowej.
Jeżeli na zewnątrz jest mróz to najlepszym rozwiązaniem jest demontaż akumulatora i podłączenie go do prostownika w ogrzewanym pomieszczeniu. Jeśli zdecydujesz się na taki krok pamiętaj, że elektrolity znajdujące się w akumulatorze muszą się ogrzać przed rozpoczęciem ładowania – wystarczy przynajmniej 30 minut.
Ile to zazwyczaj trwa?
Jeśli nie ma żadnych niesprzyjających ładowaniu akumulatora czynników to proces ładowania powinien wynosić około 10 godzin. Można to sobie logicznie wytłumaczyć – skoro natężenie prądu ma wynosić 1/10 pojemności akumulatora, to przykładowo akumulator o pojemności 60Ah (amperogodzin) ładujemy prądem o natężeniu 6A (amperów) przez 10 godzin (6A x 10h = 60Ah).
Każde obniżenie natężenia prądu automatycznie wydłuża czas ładowania akumulatora, ale jednocześnie przedłuża jego żywotność.
Czy mogę zostawić ładujący się akumulator na noc?
Tak, o ile korzystasz z prostownika z mikroprocesorem. Tylko taki sprzęt zapewnia bezpieczne naładowanie akumulatora, a po osiągnięciu odpowiednich wartości przechodzi w stan uśpienia i tylko ewentualnie doładowuje baterię jeśli wyczuje taką konieczność.
Jeśli korzystasz z tradycyjnego prostownika pamiętaj o konieczności systematycznej kontroli poziomu naładowania akumulatora. W takim wypadku zostawienie baterii do ładowania na noc może skutkować jej przeładowaniem, a w konsekwencji trwałym uszkodzeniem.
Jak łatwo i bezpiecznie naładować akumulator?
Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w automatyczny prostownik z mikroprocesorem – to sprytne urządzenie, które posiada dużo więcej funkcji niż tradycyjny prostownik i otwiera przed nami nowe możliwości. Mikroprocesor samodzielnie dobiera odpowiednie parametry do danego akumulatora i przechodzi w stan uśpienia kiedy bateria jest w pełni naładowana. Czas ładowania dobierany jest automatycznie i wyświetla się na ekranie prostownika. Jest to z pewnością najłatwiejsza i najbezpieczniejsza opcja ładowania akumulatora.